Jazda konna – dla dzieci

Posted by

Nowe hobby i aktywność na świeżym powietrzu. Jak i od kiedy rozpocząć przygodę? Jaki ma wpływ na zdrowie? Od kucyka do prawdziwych rumaków.

Koń – jeden z najlepszych przyjaciół człowieka

jazda konna dla dzieci

Jest z człowiekiem już od starożytności. Konie udowodniły swoją wartość przy uprawach, transporcie, a nawet w boju. Już wiele pokoleń przewidywało, że wraz z rozwojem mechanizacji – koń najzwyczajniej wymrze. Oczywiście potrzeby się zmieniły i aktualnie konie wykorzystujemy do sportów jeździeckich, rekreacji i bardzo ważnej dla niepełnosprawnych dzieci hipoterapii.

Jazda konna – zdrowie

  • wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka
  • pomaga w utrwalaniu nawyku trzymania prawidłowej postawy (na koniu nie da się garbić)
  • jazda kształtuje mięśnie łydek, uda oraz górne partie ciała
  • kołyszące ruchy zwierzęcia wzmacniają i rozluźniają mięśnie (zachowanie prostej postawy również po zakończonej jeździe
  • korzystnie wypływa na psychikę dzieci i dorosłych
  • dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu
kucyki dla dzieci - jazda na kucykach

Hipoterapia

To właśnie na koniach i kucykach, wiele z niepełnosprawnych dzieci, może cieszyć się wolnością i radością z poruszania się w taki sposób, w jaki robią to ich zdrowi rówieśnicy. Spacery na koniu zaleca się również osobom cierpiącym na cukrzycę, nerwicę, mających problemy z ciśnieniem , spadkiem odporności i osłabionymi mięśniami.

Naturalne ciepło zwierzęcia i delikatne ruchy pomagają upośledzonym zwiększać swoją mobilność ciała, która w codziennym życiu jest często ograniczona. Konie i ludzie, w sposób instynktowny wyczuwają wzajemne, pozytywne nastawienie co jeszcze bardziej buduje więź i zaufanie między zwierzęciem, a jeźdźcem.

Przyjaźń małego człowieka z koniem

Dzieci, w których uda się zaszczepić pasję do jazdy konnej, stają się prawdziwymi przyjaciółmi tych zwierząt. Koń to istota żywa, o którą trzeba zadbać przed i po jeździe. Zbliża to człowieka do natury i uczy obowiązków. Maluchy dość szybko pojmują, że koń wymaga troski i życzliwości.

Systematyczność to klucz. Dzieci uczą się czyszczenia, siodłania, karmienia, opiekowania się zwierzęciem podczas wypraw w teren.

Dobrze prowadzone konie, zawsze odwdzięczą się posłuszeństwem i stonowaną jazdą. Nauka jazdy konnej polega między innymi na ukształtowaniu dobrych nawyków w prowadzeniu zwierzęcia. Koń, to nie maszyna i również oczekuje od jeźdźca, dobrego kierowania i nagród w postaci różnych przysmaków.

Utrzymanie się na grzbiecie i zapanowanie nad koniem, to kształtowanie pewności siebie u dziecka.

Nauka jazdy konnej dla dzieci

W jakim wieku zacząć naukę jazdy konnej?

Podstawa, to wiedza o tym, że dzieci od trzech do ośmiu lat rozpoczynają przygodę na kucykach. Kucyka dobiera się mając na uwadze wiek i wzrost dziecka. Dziecko musi być również na tyle dojrzałe emocjonalnie, aby bez zastrzeżeń wykonywać polecenia instruktora.

Mały Jeździec – bezpieczeństwo

Nauka jazdy jak i konne spacery rekreacyjne zawsze odbywają się w kaskach. Nie wybieramy samodzielnie konia dla dziecka! Tym zawsze zajmuje się Instruktor. To on towarzyszy dziecku, doskonale zna temperament każdego z koni będących w stadninie.

Pasja dla całej rodziny

Czas poszukać stadniny lub klubu jeździeckiego z ofertą nauki jazdy na tych sympatycznych i pięknych stworzeniach. Stadniny i kluby często zlokalizowane są na przedmieściach lub wsiach – to dobrze, bo z pewnością tam jest więcej ciszy, spokoju i czystego powietrza. Często bywa tak, że to dzieci wysłane na lekcje jazdy, zarażają pasją swoich rodziców.

schleich, konie, figurki
Figurki Schleich

Koszty

Każda lekcja kosztuje. Jednak pamiętajmy, że nauka, to praktycznie jedyny wydatek na początku tej przygody. Kask, toczek – wiele stadnin wypożycza. Specjalne obuwie? – tak, ale dopiero do jazdy na dużych koniach, nie kucykach. Dla maluchów i całych rodzin, świetnym pomysłem mogą być krótkie wycieczki w teren. Aktywności tej można zażywać przez cały rok – jedynie deszcz lub bardzo niesprzyjająca aura, może spowodować, że trzeba będzie ten czas spędzić w hali.

Wakacje, ferie, urlop, czas wolny z dziećmi – to jest gotowy pomysł na nową przygodę.