Jazda konna – dla dzieci

Posted by

Nowe hobby i aktywność na świeżym powietrzu. Jak i od kiedy rozpocząć przygodę? Jaki ma wpływ na zdrowie? Od kucyka do prawdziwych rumaków.

Koń – jeden z najlepszych przyjaciół człowieka

jazda konna dla dzieci

Jest z człowiekiem już od starożytności. Konie udowodniły swoją wartość przy uprawach, transporcie, a nawet w boju. Już wiele pokoleń przewidywało, że wraz z rozwojem mechanizacji – koń najzwyczajniej wymrze. Oczywiście potrzeby się zmieniły i aktualnie konie wykorzystujemy do sportów jeździeckich, rekreacji i bardzo ważnej dla niepełnosprawnych dzieci hipoterapii.

Jazda konna – zdrowie

  • wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka
  • pomaga w utrwalaniu nawyku trzymania prawidłowej postawy (na koniu nie da się garbić)
  • jazda kształtuje mięśnie łydek, uda oraz górne partie ciała
  • kołyszące ruchy zwierzęcia wzmacniają i rozluźniają mięśnie (zachowanie prostej postawy również po zakończonej jeździe
  • korzystnie wypływa na psychikę dzieci i dorosłych
  • dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu
kucyki dla dzieci - jazda na kucykach

Hipoterapia

To właśnie na koniach i kucykach, wiele z niepełnosprawnych dzieci, może cieszyć się wolnością i radością z poruszania się w taki sposób, w jaki robią to ich zdrowi rówieśnicy. Spacery na koniu zaleca się również osobom cierpiącym na cukrzycę, nerwicę, mających problemy z ciśnieniem , spadkiem odporności i osłabionymi mięśniami.

Naturalne ciepło zwierzęcia i delikatne ruchy pomagają upośledzonym zwiększać swoją mobilność ciała, która w codziennym życiu jest często ograniczona. Konie i ludzie, w sposób instynktowny wyczuwają wzajemne, pozytywne nastawienie co jeszcze bardziej buduje więź i zaufanie między zwierzęciem, a jeźdźcem.

Przyjaźń małego człowieka z koniem

Dzieci, w których uda się zaszczepić pasję do jazdy konnej, stają się prawdziwymi przyjaciółmi tych zwierząt. Koń to istota żywa, o którą trzeba zadbać przed i po jeździe. Zbliża to człowieka do natury i uczy obowiązków. Maluchy dość szybko pojmują, że koń wymaga troski i życzliwości.

Systematyczność to klucz. Dzieci uczą się czyszczenia, siodłania, karmienia, opiekowania się zwierzęciem podczas wypraw w teren.

Dobrze prowadzone konie, zawsze odwdzięczą się posłuszeństwem i stonowaną jazdą. Nauka jazdy konnej polega między innymi na ukształtowaniu dobrych nawyków w prowadzeniu zwierzęcia. Koń, to nie maszyna i również oczekuje od jeźdźca, dobrego kierowania i nagród w postaci różnych przysmaków.

Utrzymanie się na grzbiecie i zapanowanie nad koniem, to kształtowanie pewności siebie u dziecka.

Nauka jazdy konnej dla dzieci

W jakim wieku zacząć naukę jazdy konnej?

Podstawa, to wiedza o tym, że dzieci od trzech do ośmiu lat rozpoczynają przygodę na kucykach. Kucyka dobiera się mając na uwadze wiek i wzrost dziecka. Dziecko musi być również na tyle dojrzałe emocjonalnie, aby bez zastrzeżeń wykonywać polecenia instruktora.

Mały Jeździec – bezpieczeństwo

Nauka jazdy jak i konne spacery rekreacyjne zawsze odbywają się w kaskach. Nie wybieramy samodzielnie konia dla dziecka! Tym zawsze zajmuje się Instruktor. To on towarzyszy dziecku, doskonale zna temperament każdego z koni będących w stadninie.

Pasja dla całej rodziny

Czas poszukać stadniny lub klubu jeździeckiego z ofertą nauki jazdy na tych sympatycznych i pięknych stworzeniach. Stadniny i kluby często zlokalizowane są na przedmieściach lub wsiach – to dobrze, bo z pewnością tam jest więcej ciszy, spokoju i czystego powietrza. Często bywa tak, że to dzieci wysłane na lekcje jazdy, zarażają pasją swoich rodziców.

schleich, konie, figurki
<a href="https://zabawkitotu.pl/figurki-schleich"><strong>Figurki Schleich</strong></a>

Koszty

Każda lekcja kosztuje. Jednak pamiętajmy, że nauka, to praktycznie jedyny wydatek na początku tej przygody. Kask, toczek – wiele stadnin wypożycza. Specjalne obuwie? – tak, ale dopiero do jazdy na dużych koniach, nie kucykach. Dla maluchów i całych rodzin, świetnym pomysłem mogą być krótkie wycieczki w teren. Aktywności tej można zażywać przez cały rok – jedynie deszcz lub bardzo niesprzyjająca aura, może spowodować, że trzeba będzie ten czas spędzić w hali.

Koń na biegunach
<a href="https://zabawkitotu.pl/na-biegunach"><strong>Konie na Biegunach</strong></a>

Wakacje, ferie, urlop, czas wolny z dziećmi – to jest gotowy pomysł na nową przygodę.