Jednorożec – magia zabawek

Posted by

Jednorożec – stworzenie fantastyczne, i to w magicznym wydaniu – motywy w zabawkach i zabawki jednorożce. Swoje początki mają w mitach i legendach. Czy wiesz kiedy się pojawiły w sztuce, kulturze i innych obszarach życia?

jednorożec, pluszak, luna, zabawkitotu

Jednorożec, czyli co?

Fantastyczne stworzenie, którego cechą charakterystyczną jest róg usytuowany pośrodku czoła. Autorem pierwszych, znanych opisów jest Ktezjasza, a datowane są na V-IV w. p.n.e. Pliniusz Starszy rozwinął opis tej zwierzęcej postaci, dodając mu jeszcze głowę jelenia, stopy słonia oraz ogon lwa.

lila, tęczowy jednorożec, zabawkitotu

Brzmi dość dziwnie, ale zobaczmy jak się rozwija dalej

W średniowieczu zyskuje wizerunek bardziej przypominający nam ten współczesny. Głowa i korpus białego konia (rzadziej spotykana „odmiana” czerwono-czarnego), ale jeszcze z występującymi cechami jelenia i lwa.

barbie, jednorożec, zabawkitotu

Skąd moc jednorożca?

Jednorożec był uznawany za jedyną formę zwierzęcą, która miała odwagę i moc do przeprowadzenia ataku na słonia, a wszystko to dzięki ostrym kopytom. Jedno uderzenie, według ówczesnych przekonań, miało bez problemu powalić, dużo większego od jednorożca słonia.

układanka, puzzle piankowe, jednorożec, zabawkitotu

Od legend, mitów przez sztukę do zabawek

Można się zastanawiać, czy tak „dziwne” stworzenie może się stać jedną z ulubionych zabawek dzieci. Może, bo oprócz wcześniejszych wizerunków i cech, ludzie przypisali temu fantastycznemu zwierzęciu, bardzo ważne wartości.

jednorożec, figurka schleich, zabawkitotu

Sztuka i religia w średniowieczu

To w tym okresie, wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był bardzo częstym motywem sztuki chrześcijańskiej, symbolem Najświętszej Marii Panny. Jednorożec stał się również wyróżnikiem Chrystusa. W związku z tym, zmienia się też postrzeganie wcześniejszych „mocy” jednorożca.

Róg i łzy tego stworzenia, zyskują moc oczyszczania wszystkiego z czym się zetkną – czyli są panaceum na każdy rodzaj trucizny i choroby.

walltastic, fototapeta, unicorn, zabawkitotu,

Jednorożec w średniowieczu i renesansie to symbol czystości i niewinności. Być może dlatego zyskał on bardziej „przyjazną” formę odbioru. Z dziwnego zwierzęco – mitycznego tworu, stał się pięknym rumakiem, o lśniącej aurze i utracił agresywny, waleczny charakter. Wszystko to na rzecz walki dobra ze złem.

interaktywny jednorożec, zabawkitotu

Czy myślicie, że może to być początek zabawek z motywem jednorożca?

Jeśli zatem Twoje dziecko pasjonuje się takimi zabawkami, to może warto opowiedzieć mu nie tylko bajki o jednorożcach, ale zapoznać z historią, kulturą, sztuką i wierzeniami z nim związanymi.

jednorożec, pluszak, maskotka
jednorożec piniata, na urodziny, dziecko, prezent

Wspaniałe zabawki jednorożce kupisz w sklepie internetowym z zabawkami dla dzieci: zabawkitotu.pl oraz w sieci sklepów stacjonarnych dla dzieci Świat Zabawek.