Kalendarze Adwentowe dla Dzieci

Posted by

Kalendarz adwentowy – do czego służy, skąd pochodzi i jaki wybrać dla dziecka? Poczytaj trochę historii i zainspiruj się.

kalendarz adwentowy zabawkitotu

Do czego służy?

Kalendarz adwentowy pomaga w odliczaniu dni, które zaczynamy od pierwszego dnia Adwentu, a kończymy na Wigilię Bożego Narodzenia.

Gdzie i dlaczego powstał kalendarz adwentowy?

Historia sięga XIX wieku i swój początek ma w Niemczech. Kalendarz pomaga w odliczaniu dni adwentowych, aż do samej Wigilii i pełni funkcję wzmacniającą radość z oczekiwania na Boże Narodzenie.

Początkowo, każdego dnia wieszano jeden obrazek o tematyce świątecznej – a wszystko to w oczekiwaniu na przyjście Jezusa. Kolejny lecz mniej znany współcześnie zwyczaj, to codzienne zapalanie jednej z 24 świeczek. W niektórych domostwach skreślano po jednej z 24 kresek, naniesionych kredą na drzwi.

kalendarz adwentowy dla dziecka

Do bardzo tradycyjnych sposobów odmierzania czasu do świąt, w domach katolickich, umieszczano w szopce po jednym źdźble słomy, aż do Wigilii.

Mimo, iż tradycja ma swoje korzenie w Niemczech, rozpowszechniła się bardzo szybko w innych krajach. W Polsce również przyjęła się na dobre. Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe powstały w 1902 roku w Hamburgu. Nadano im kształt zegara z cyframi od 13 do 24 (dopiero po dwudziestu latach wprowadzono 24 cyfry). Monachium – rok później, to tu powstała drukowana wersja kalendarza adwentowego i składała się z 24 obrazków do wycinania i naklejania okienek.

Tradycja również ulega ewolucji

Słodki kalendarz adwentowy – to historia powiązana z drukarzem Gerhard’em Lang’iem. Otóż, jako chłopiec, nie mógł się doczekać Wigilii. Tak było rok rocznie. Wówczas matka, zmęczona pytaniami syna „kiedy nadejdzie ten dzień, czy już jutro jest Wigilia?” – narysowała na kartonie 24 cyfry i dołożyła rodzaj podłużnych biszkopcików. Chłopiec mógł zjeść tylko jedno ciasteczko dziennie.

Rok 1930 – Gerhard już jako dorosły mężczyzna, rozpoczyna produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. Jak widać, również współcześnie są produkowane przez różne firmy.

Każdego roku, wymyśla się coraz to nowsze wersje. Niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjny kalendarz, słodki, z figurkami lub innymi przedmiotami, a może wykonamy go z całą rodziną – samodzielnie… to tradycja nadal będzie piękna, a czas oczekiwania na święta bardzo szczególny.

ZABAWKITOTU.PL

To polski sklep internetowy z zabawkami, z polskim kapitałem i pasją do zabawek. Nasze doświadczenie sięga 1996 roku, a wszystko to dzięki marce Świat Zabawek, której częścią jesteśmy. Świat Zabawek to 29 stacjonarnych sklepów z zabawkami dla dzieci. To tu znajdziesz najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku. Zarówno te, które mają dostarczyć masę uśmiechów i radości, jak i takie, które będą wspierać rozwój dziecka na każdym jego etapie życia.

sklep z zabawkami dla dzieci

W ofercie kalendarze adwentowe, klocki Lego, klocki Cobi, wspaniałe gry planszowe, puzzle, lalki, wózki dla lalek, kuchnie zabawkowe, autka, pojazdy dla dzieci, zabawki ogrodowe, zabawki interaktywne, edukacyjne i wiele innych. Idealne miejsce do szukania wspaniałych prezentów dla dzieci.