Pierwsze dni w przedszkolu

Posted by

Wyzwanie przede wszystkim dla rodziców i opiekunów. Dla dziecka, to również ogromne przeżycie, dlatego zróbmy wszystko, aby chętnie rozpoczęło lub kontynuowało swoją przygodę z przedszkolem.

Jak?

Pierwszy raz w przedszkolu. Wszystko nowe, wszyscy nowi, a do tego dłuższy brak kontaktu z najbliższymi. Z pewnością dużą rolę odgrywa tutaj adaptacja, która odbywa się w pierwszych dniach otwarcia przedszkoli. Często jednak bywa tak, że największą sztuką jest „pokojowe” wyjście z domu. Zazwyczaj mniejszy problem mają dzieci, które wracają do przedszkola już kolejny rok.

Pomoce

Dzieci przywiązują się do przedmiotów, z którymi mają częstą styczność. Mogą się im podobać w nich kształty, kolory, tekstura lub motyw z ulubionym bohaterem.

W pamięci zostają również te, którymi najfajniej bawiły się z rodzeństwem lub rodzicami. Wykorzystaj to.

Plecaczek lub worek skarbów

Oprócz pieluch, chusteczek, rzeczy na zmianę i pościeli, można zabierać ze sobą specjalnie przygotowany woreczek lub mały plecak.

Plecaczki, torby na ramię i worki Rachael Hale

Czym go wypełnić?

Książeczki – idealne dla rodziców i opiekunów, którzy mają do pokonania dłuższą drogę do przedszkola. Książeczki wkładamy do woreczka i wyciągamy je dopiero w samochodzie lub komunikacji miejskiej. Oczywiście przed wyjściem informujemy dziecko o niespodziance, którą odkryje podczas podróży.

Zainteresujemy dziecko faktem, że coś otrzyma i spokojnie wyjdziemy z domu. W czasie jazdy nasza pociecha będzie się kształcić, a nie myśleć o tym, że opuściła dom. Wyrobimy w dziecku przyjemne skojarzenie i kolejne wyjścia będą już dużo przyjemniejsze. Najlepsze jest to, że przy okazji wspomagamy rozwój naszego przedszkolaka.

Znasz Water Wow?

Ten wyjątkowy produkt umożliwia malowanie bez bałaganu! W domu, samochodzie, pociągu czy poczekalni. Jak to działa?

Kolorowanki Melissa & Doug

Dziecko maluje wyłącznie wodą, po specjalnych stronach niezwykłych kolorowanek. Każde pociągnięcie zawartym w zestawie pisakiem sprawia, że na stronach pojawiają się kolory oraz, z początku niewidoczne detale. Zestawy nadają się do wielokrotnego użytku! Pisak można ponownie napełnić wodą, zaś strony po wyschnięciu gotowe są do ponownego „malowania”. – sprawdź: Kolorowanki Melissa & Doug

Zabawki – skarby

Świetnym pomysłem mogą tez być zabawki.

laleczka, niespodzianka
Słodka Laleczka – Niespodzianka

W wielu przedszkolach – w wybranym dniu tygodnia, dzieci mogą zabierać ze sobą swoją ulubioną zabawkę (ze względów bezpieczeństwa, musi być na tyle duża, aby dziecko nie mogło jej połknąć)

Rozstanie ze skarbami

Oczywiście plecaczek lub worek skarbów zostaje w szatni na czas zajęć 🙂 Aby i z tym nie było kłopotu, możemy ruszyć wyobraźnię dziecka i przed jego odebraniem, dorzucić coś małego – tym samym robiąc kolejną niespodziankę. Nie przesadzajmy z tym, że za każdym razem mają to być nowe rzeczy. Przykład: jeśli książeczka traktuje o lesie, przyrodzie, włóżmy do worka znaleziony listek, kasztan lub żołądź. Wymieniajmy zestawy co jakiś czas, korzystając z tego co już mamy w domu.

Kontynuacja w domu

Rozwijajmy w dzieciach ciekawość, kreatywność i pozwalajmy powoli na to, aby same uzupełniały skarby na kolejne wizyty w przedszkolu.

Powodzenia Rodzice! Powodzenia Przedszkolaki!

Zabawki dla dzieci w wieku 0-3 oraz zabawki dla dzieci w wieku 4-6 lat

Jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym to może zainteresować Cię ten wpis: „Plecaki nie tylko do szkoły!