LEGO® Hidden Side – interaktywne klocki z rozszerzoną rzeczywistością

Posted by

LEGO® Hidden Side czyli seria najnowszych zestawów klocków LEGO®, z możliwością interakcji w rozszerzonej rzeczywistości. Brzmi dość skomplikowanie, ale wystarczy zestaw klocków i zainstalowanie aplikacji na smartfonie lub tablecie.

LEGO® Hidden Side
LEGO® Hidden Side

Po co „mieszać” świat wirtualny z rzeczywistym?

Wiele osób zada sobie to pytanie, szczególnie Ci, którzy bawili się klockami Lego jeszcze w czasach, gdzie trudno było o telefon stacjonarny i nikt nie myślał, że kiedyś będą telefony „bez kabla”. Wówczas do szczęścia wystarczył nawet jeden ludzik Lego.

Skąd więc taka zmiana?

Są dzieci, które budują wyobraźnią swój świat i wystarczy im do tego zwykłe Lego. Ok, zgadza się, ale wiemy również, że dzisiaj wszyscy jesteśmy otoczeni technologią, a najbardziej ciekawe nowinek są właśnie dzieci. Też tacy byliśmy ? Mieliśmy jednak do dyspozycji inne odkrycia techniki. Chłopcy marzyli o samochodach i samolotach na sterowanie, a dziewczynki o interaktywnych lalkach. Musiało nam wystarczyć, że samochód poruszy się parę metrów od nas, dziś możemy latać małymi dronami. Jeśli lalka zamykała oczy, to już był to hit, a dziś są tak interaktywne, że niemal przypominają prawdziwe bobaski.

Kolejna zabawa, która sprawi, że dziecko nie oderwie się od telefonu?

Wbrew pozorom LEGO® Hidden Side nie uwiązuje dziecka do urządzeń mobilnych, a paradoksalnie skraca czas korzystania z nich. Jak to jest możliwe?

Dzięki aplikacji, rozszerzona rzeczywistość ożywia zestawy klocków i nadaje im szerszy wymiar. Dlatego w zestawie nie znajdziemy figurek duchów.

Skoro duchy są niewidzialne, to niech takie pozostaną, a ich dostrzeżenie możliwe jest za pomocą aplikacji, która jest niczym „okulary” rozszerzonej rzeczywistości.

LEGO® jako klocki nie znikną. Co to jest Fluid Play?

Aplikacja w żaden sposób nie zastępuje zabawy klockami. Dzieciaki w którymś momencie odkładają smartfon i bawią się w tradycyjny sposób, by za chwilę znów wrócić do aplikacji. Aplikacja wręcz zachęca do fizycznej interakcji z zestawem. W trakcie zabawy wyświetlane się polecenia. Np. aktywuj skaner, przekręć kolorowy klocek, przestaw w wyznaczone miejsce przedmiot lub figurkę.  Aplikacja przeanalizuje wykonane ruchy i uruchomi kolejny scenariusz przygody. Jest więc swego rodzaju animatorem i wsparciem w zabawie, a nie wciągającą na ciężkie godziny mobilną grą.

LEGO® Hidden Side

Dzięki serii Hidden Side™ dzieci mogą dołączyć do ekipy nieustraszonych łowców duchów, którzy widzą to, co niewidzialne, i przywracają porządek w nawiedzonym przez duchy świecie. W skład nowej kolekcji LEGO® wchodzi cała seria „nawiedzonych” zestawów do budowania, pełnych niesamowitych funkcji i ukrytych niespodzianek, które już same w sobie gwarantują świetną zabawę w budowanie i odgrywanie ról. Aktywacja bezpłatnej aplikacji AR (rzeczywistości rozszerzonej) sprawia, że modele ożywają, ujawniając ukryty świat interaktywnych tajemnic i wyzwań. Te dwa światy, gdy się je połączy ze sobą, sprawiają, że zabawa jest jeszcze bardziej wciągająca. W aplikacji można też zagrać w grę, do której nie jest wymagany zestaw do budowania.

źródło: LEGO®

Aplikacja nie jest koniecznością.

Oczywiście ożywia zestaw, ale nie zastępuje genialnej wyobraźni dzieci. Zestawy są przygotowane również do pełnej „analogowej” zabawy. Bohaterowie – figurki mają wymienne np. głowy, uczesania. Konstrukcje można transformować, tak aby w ciekawy sposób zmieniały swoje oblicza.

Seria LEGO® Hidden Side jest odpowiedzią na panujący już trend – płynną zabawę ( z ang. Fluid Play). Zapewnia to znakomite i przemyślane połączenie świata realnego i wirtualnego.

„Współczesne dzieci, bardziej niż poprzednie pokolenia, widzą świat cyfrowy i rzeczywisty jako jedną, dużą, połączoną ze sobą przestrzeń do zabaw”.

Psycholog z Uniwersytetu w Bristolu, dr Elena Hoicka – cytowana w raporcie Lego Play Well

Nie da się więc ukryć, że LEGO® Hidden Side odkrywa przed dziećmi nowy, pełen emocji świat zabawy.

Super zestawy możecie zakupić w naszym sklepie internetowym pod tym linkiem: LEGO® Hidden Side

LEGO® Hidden Side