Zmiana czasu na zimowy – jak przygotować dziecko?

Posted by

Szczególnie małe dzieci mają problem ze zrozumieniem upływu czasu. Zauważają dzień, noc i pewne schematy jak stała pora na leżakowanie czy posiłek. Jak zatem przygotować dziecko na zmianę? Kiedy przestawiamy zegary na czas zimowy?

Wesoła pobudka o piątej rano?

W 2019 roku, czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (26/27 października). Wiele osób się ucieszy bo pośpi „bezkarnie” dłużej (dotyczy tych, którzy nie mają dzieci ?). Rodzice powinni jednak się przygotować i zadbać o to, aby rytm dziecka nie został zaburzony.

Stopniowo

Niemowlaki i maluchy wykazują wrażliwość na każdą większą zmianę w planie dnia. Stają się przemęczone, dlatego przyzwyczajamy je stopniowo. Siedem dni przed przestawieniem zegarków, zmieniamy rozkład dnia dziecka. To bardzo proste. Każdego, drugiego dnia, harmonogram przesuwamy piętnaście minut do przodu. Ważne – zasada dotyczy nie tylko pory snu, ale i drzemki, posiłków, spacerów i kąpieli. Zaczynamy pierwszego dnia tygodnia. Po dwóch dniach przesuwamy cały harmonogram o następne 15 minut. Tydzień później, dziecko z dużym prawdopodobieństwem będzie funkcjonować według „nowego” czasu.

NAUKA CZASU, PUZZLE
<a href="https://zabawkitotu.pl/alexander-zabawa-i-nauka--puzzle-godziny"><strong>PUZZLE &#8211; NAUKA CZASU ZEGAR</strong></a>

Nie tylko zegar, ale i światło

Zmiana ekspozycji maluszka na naturalne światło dzienne. Bardzo ważne, by nie zapomnieć o tym aspekcie.  Aby prawidłowo wyregulować rytm,  z samego rana przez 30 do 60 minut od pobudki, należy utrzymać pomieszczenie w zacienieniu. Nie włączamy mocnych świateł, a rolety czy zasłony pozostawiamy zasunięte. W ciągu dnia, jeśli to możliwe – długie spacery. Wieczorem, godzinę przed porą zasypiania dziecka wydłużamy sztucznie dzień. Jak? Proste, zapalamy dużo źródeł światła.

zegar edukacyjny melissa doug
<strong><a href="https://zabawkitotu.pl/pl/p/MELISSA-Zegar-edukacyjny/22849">ZEGAR EDUKACYJNY MELISSA &amp; DOUG</a></strong>

Zmiany wymagają czasu, a trzymanie się harmonogramu i wytrwałość pozwoli przejść ten okres w łatwiejszy sposób.

Przedszkolaki

Tu już temat nie jest, aż taki prosty. Oczywiście można stosować te same metody jak wyżej. Ale również warto uczyć dziecka pojęcia czasu. Z pewnością będzie Wam łatwiej z odpowiednią pomocą. Jest dobra wiadomość. Skorzystaj z zabawek, dzięki którym Twoje dziecko łatwiej zrozumie pory dnia i nauczy się odczytywać godziny.

zegar sorter, nauka czasu
<a href="https://zabawkitotu.pl/pl/p/MELISSA-Zegar-sorter-ksztaltow/22225"><strong>ZEGAR &#8211; SORTER, NAUKA CZASU</strong></a>

Połącz zabawę z edukacją. Przecież i tak wieczory stają się teraz dłuższe, więc będzie co robić i to z korzyścią dla dziecka ?

kostka edukacyjna, zegar, liczydło,
<strong><a href="https://zabawkitotu.pl/pl/p/Wielka-Kostka-edukacyjna-Eichhorn/20774">KOSTKA EDUKACYJNA &#8211; ZEGAR</a></strong>

Nauka czasu, nauka zegara, nauka czasu na zegarze – to jedne z częściej poszukiwanych fraz w wyszukiwarkach.

Sprawdź zabawki z kategorii: NAUKA CZASU – ZEGAR